uprawianie sportu
Filozofia

Uprawianie sportu i 5 przykrych tego konsekwencji

Uprawianie sportu jest zdrowe. Wiele badań dowodzi, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze ciało i psychikę. Nikt jednak nie wspomina o kilku negatywach.Negatywy te w żaden sposób nie wiążą się z tematem wyczynowego uprawiania sportu. Nie znajdziesz w tym wpisie więc oczywistości takich jak to, że efektem przetrenowania są obolałe mięśnie czy kontuzje. Gdzie więc leży źródło problemu?

Uprawianie sportu i jego ukryte negatywne aspekty

Nikt o nich nie mówi i nikt nie wiąże ich ze sportem tak łatwo. A szkoda, bo te aspekty potrafią mocno uprzykrzyć życie. Łapcie listę pięciu najczęstszych „przeszkadzajek”.

1. Wszystko, co dobre szybko się kończy

Albo może raczej to, co dotychczas było dobre stanie się wrogiem numer jeden. Co mam na myśli? Imprezy i spotkania towarzyskie! Gdy na serio wkręcisz się w sport, pojawi się pewna regularność. Może ona doprowadzić do sytuacji, gdy zamiast spotkać się ze znajomymi wybierzesz trening. Będziesz jeszcze zadowolony z tego wyboru. Tak samo jak z tego, że gdy już pójdziesz na imprezę, to odmówisz większości kolejek i wyjdziesz wcześniej. Żeby „jutro z rana być w formie”.

2. Zaczniesz dziwić się ludziom

Nie będziesz w stanie zrozumieć jak zamiast pocenia się na siłowni czy przebieżki w terenie można wybrać oglądanie najnowszego sezonu Gry o Tron. Albo jak można jeść słodycze gdy wcześniej nie zaliczyło się porządnego treningu. W skrajnym przypadku zaczniesz gardzić ludźmi którzy tak robią. A przynajmniej uważać ich za lekko skrzywionych. W końcu ich postawa nie motywuje Cię do rozwoju a więc jest bardziej szkodliwa niż pomocna. Pomyślisz, że nie warto poświęcać takim osobom uwagi.

3. Zacznie Ci się wydawać, że jesteś niepokonany

Nie będzie takiego bólu, którego nie byłbyś w stanie znieść. Ani też takich sytuacji, gdy odmówisz sobie treningu. Nic Cię nie powstrzyma. Żaden serial, katastrofa ekologiczna czy choroba. Uprawianie sportu stanie się dla Ciebie małą obsesją. Czego nie zauważysz ładowany endorfinami. Otoczenie dostrzeże. A konsekwencją tego będzie zmiana ich nastawienia do Ciebie. Będą mieli Cię za niezłego dziwaka.

4. Ludzie którzy nie ćwiczą, będą Cię unikać

Szanse na to będą spore. Po pierwsze nie dlatego, że nie będą w stanie zrozumieć jak można się tak katować. Po drugie dlatego, że będą mieli dość Twoich przydługich opowieści, o tym jak to fajnie jest uprawiać sport. Po trzecie będą Ci w pewnym momencie twojej niezłomności zazdrościć. Będą szukać w Tobie przyczyn swojej porażki. Uwierzą iż przebywanie z dala od Ciebie da im więcej satysfakcji.

5. Zmieni się Twoje ciało

Zaczniesz mieć problemy z ubraniami. To, co dotychczas nosiłeś przestanie pasować. Co więcej nie będziesz w stanie znaleźć zamienników. Uznasz, że to spisek i sieciówki nie liczą się z wyjątkowością osób trenujących. Będziesz tym faktem sfrustrowany. Rozpoczniesz krucjatę przeciwko nie szanującym odmienności opresyjnym instytucjom. Zasmuci Cię to, że inni nie będą dostrzegać problemu i potrzeby zmian. W końcu stwierdzisz, że szkoda Twojej energii by walczyć z wiatrakami. Będziesz dalej ćwiczył.

Mimo negatywów uprawianie sportu jest godne uwagi

Zwłaszcza wtedy, gdy za cel stawiasz sobie bycie innym niż wszyscy. Czyli bycie dziwakiem. Jeśli nie to może zastanów się czy aby na pewno chcesz podążać drogą dla dziwaka typową.

***

Disclaimer

Tekst ten pisany jest oczywiście z przymrużeniem oka, a problemy w nim opisane to tzw. problemy pierwszego świata. Mam nadzieję, że czytając bawiliście się równie dobrze jak ja pisząc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *