gra-planszowa-aton
Geekzone

5 powódów dla których warto grać w planszówki

Gry planszowe bez wątpienia cieszą się coraz większą popularnością. Ponieważ uważam, że warto grać w planszówki i już jakiś czas tym się interesuję spróbuję Was w tym wpisie trochę do tej formy rozrywki przekonać. 
Nie wiem jak wiele osób jeszcze nie jest przekonanych, że planszówki obecnie to coś więcej niż rozrywka dla dzieci. Wiem natomiast, że Ci którzy tak myślę, wiele tracą.

Mam 5 powodów by tak uważać

Co najmniej pięć argumentów, które w tym wpisie zebrałam przemawia za tym by przekonać się samemu, że ta zabawa może wciągnąć dorosłych.

1. Planszówki są zróżnicowane

Na rynku dostępnych jest wiele tytułów, które można na wiele sposobów klasyfikować. Mamy więc gry o dużej losowości a obok nich gry strategiczne, które wymagają sporej dawki myślenia. Są gry, w które zagramy już we dwoje oraz takie w które pograć można jedynie gdy zbierzemy większą ekipę. Niektóre gry mają złożoną mechanikę, wymagającą sporych przygotowań i doświadczenia, ale są i takie których zasady można omówić w kilka minut. Taka różnorodność powoduje, że każdy w tej układance znajdzie coś dla siebie.

2. Gry planszowe pozwalają ciekawie spędzić czas

Dzięki planszówkom na jeden wieczór możemy ze zwykłego Kowalskiego przeistoczyć się w wielkiego czarnoksiężnika, który odważnie wkracza w pełne potworów terytoria i toczy bitwy o losy całego świata. Albo zostać zarządcą wyspy, który dysponuje swoimi pracownikami tak, by osiągnąć jak największe zyski. Czy wspominałam już o możliwości wcielenia się w dobrego policjanta, który walczy ze skorumpowanymi kolegami? Albo o okazji do stania się tureckim kupcem lub opowiadaczem niesamowitych historii? To tylko kilka przykładów jak możemy ubarwić czas spędzony wspólnie z innymi. A skoro już o innych mowa…

3. Planszówki integrują

O ile w większości gier gracze stoją po przeciwnych stronach barykady to są też gry, w których tylko dobra współpraca nas uratuje. Gry kooperacyjne – bo to je mam na myśli – nie  są jednak jedynymi które gwarantują dobrą integrację. Niezależnie od tego, co wybierzemy, podczas każdej gry będzie sporo śmiechu i dużo zaskakujących sytuacji. To między innymi dlatego uważam, że warto grać w planszówki. Co więcej sprzyjają one łączeniu nie tylko znajomych, ale też pokoleń.

4. W planszówki może grać każdy

Owszem są gry, które zyskują wraz z doświadczeniem jakie nabywamy rozgyrwając kolejne partie. Niemniej w większości przypadków nie jest ono kluczowe. Czasem nawet samo zapoznanie z zasadami wystarczy. Ma to miejsce np. w grach o dużej losowości, albo też takich, w których duże znaczenie ma zręczność graczy. Zresztą nikt przecież też nie powiedział, że zawsze trzeba wygrać. Czasem większą satysfakcję da wygrana w trudnej grze, do której przyczyniło się wiele wcześniej rozegranych przegranych partii.

5. Granie w planszówki niekoniecznie wymaga nakładów finansowych

Owszem zdarza się, że niektóre pudełka kosztują całkiem sporo. Kto powiedział jednak że trzeba je od razu kupować? Coraz więcej pojawia się miejsc, w których można posiedzieć i pograć. Niektóre też planszówki wypożyczają. Wraz z rosnąca popularnością tej formy rozrywki przybywa też wydarzeń planszówkowych, na które często wstęp jest bezpłatny albo kosztuje naprawdę niewiele. Ostatecznie zarażając pasją znajomych możecie także wspólnymi siłami nabyć ulubione tytuły.

Warto grać w planszówki?

Ja jestem zdecydowanie na tak. Jedyne co mogę powiedzieć na koniec – spróbujcie a nie nie pożałujecie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *