więcej niż 25 lat więcej odwagi
Filozofia

Więcej niż 25 lat

Więcej niż 25 lat? Niemożliwe! Jeszcze kilka lat temu nie byłam w stanie wyobrazić sobie siebie w tym wieku. Ta ćwiartka to była taka granica, cienka linia po przekroczeniu której skończy się wszystko. No cóż, nie skończyło się. Co więcej z każdym dniem przybywa doświadczenia.

26 lat minęło jak jeden dzień

Nigdy nie byłam dobra w wyobrażaniu sobie siebie za X lat i zawsze te pytania podczas rozmów o pracę mnie irytowały (choć oczywiście starałam się tego nie okazywać;). Od niedawna dopiero dzień urodzin jest dla mnie świętem. Chwile spędzone na myśleniu o tym, czego się przez upływające 12 miesięcy nauczyłam i jak bardzo różnię się od siebie z przeszłości to najlepsze co może mi się przytrafić w dzień po godzinie zero. Nie ma lepszego momentu na rewizję postanowień i analizowanie sytuacji, w której się znajduję oraz planowanie. Wynikiem tegorocznej chwili refleksji jest 26 wniosków i wskazówek. To właśnie one pomagają mi żyć lepiej.

1. Lepiej zrobić i żałować niż żałować, że się stchórzyło

Nie ma nic gorszego niż żałować, że się czegoś nie zrobiło. Zawsze będę zwolenniczką działania. Jeżeli tylko czujesz, że chcesz coś zrobić, zrób to. Jeśli kogoś urazisz, zawsze możesz przeprosić i zrobić gest w kierunku poprawy sytuacji. Inna sprawa, że nie zawsze też powinieneś się tym czyimś byciem urażonym przejąć. Nie ma nic gorszego niż stracona okazja. Serio.

2. To, co mówią o Tobie inni zasadniczo nie powinno być Twoim zmartwieniem

Nie warto przejmować się komentarzami tych, na których opinii nam nie zależy. Tak długo jak to, co mówią nie powoduje poważnych problemów, wszystko jest w porządku.

3. Nie musisz się przyjaźnić ze wszystkimi

Nie musisz też dalej trwać w relacjach, co do których czujesz, że się wypaliły. Są chwile kiedy trzeba odejść lub dać komuś się wycofać. Jeżeli tylko regularnie wychodzisz do ludzi to jedne znajomości będą się zaczynać a inne kończyć. Nie da się tego uniknąć.

4. Nikt nie zna Cię tak dobrze jak Ty sam

Nawet najlepszy przyjaciel nie ma dostępu do Twojego umysłu, w którym 24/7 prowadzisz monolog wewnętrzny. Skoro więc masz najszerszą wiedzę o tym kim jesteś, korzystaj z niej wybierając takie działania, które są dla Ciebie najkorzystniejsze.

5. To jak wyglądasz nie jest naprawdę aż tak istotne

Istnieje tylko jeden powód dla którego może to być istotne – Ty zaczniesz to uważać za ważne i wymyślisz szereg kryteriów, które musisz spełniać by czuć się ze sobą dobrze. Dla otoczenia naprawdę wystarczy, że ubierzesz się stosownie do sytuacji i nie będziesz zabijać zapachami. Brutalna prawda.

6. To, że w Twoim mieszkaniu nie jest idealnie posprzątane to żaden problem

Względny porządek przydaje się, gdy przychodzą goście. Od sprzątania na wysoki połysk raz w tygodniu zdecydowanie lepsze jest posiadanie nawyku odkładania rzeczy tam, gdzie ich miejsce.

7. Nie ma sytuacji, z której nie znajdziesz wyjścia

Jeżeli tylko potrafisz prosić o pomoc i ją przyjmować to nie ma rzeczy niemożliwych. Przyda się też odwaga by poznawać ludzi, którzy mogą Ci pomóc w osiągnięciu Twojego celu.

8. Odpowiadasz za wszystko, co robisz

Ty odpowiadasz za swoje działania. Nikt nie jest winien temu, że coś Ci nie wyszło. To Ty miałeś chwilę, w której podjąłeś taką a nie inną decyzje i to Ty musisz udźwignąć jej konsekwencje. Nie możesz obarczać tym otoczenia i trwać w przekonaniu, że gdyby nie ono to byłoby lepiej.

9. Działanie zawsze będzie lepsze niż bierność

Nie ma nic gorszego niż niepewność. Nie warto też czekać na idealny moment. On nigdy nie nadejdzie. Działając dziś masz dzień więcej niż miałbyś gdybyś zaczął jutro. Skoro coś odkładasz to może nie zależy Ci na tym tak bardzo jak myślałeś?

10. Ludzie, którzy mówią Ci jak masz żyć są najprawdopodobniej ludźmi, którzy nie wiedzą co zrobić ze swoim życiem

Ci ludzie mają czas zajmować się nie swoimi sprawami, więc opcje są dwie – albo są tak świetnie zorganizowani, że wszystko u nich idzie zawsze zgodnie z planem, albo zwyczajnie nie zdają sobie sprawy, że działanie poza schematami może być dla kogoś dobre i koniecznie chcą byś był jak inni. Obstawiam to drugie.

11. Nie ma jednej skutecznej recepty na sukces

Jeżeli nie uda Ci się wejść przez drzwi, wejdź przez okno. Kombinuj i nie przyjmuj do wiadomości, że czegoś się nie da. Do celu nie powinno się dążyć po trupach, ale po lekko rannych czasem trzeba.

12. Znajdź coś co pozwala Ci rozładować stres

To może być cokolwiek. Ważne by pozwoliło Ci zatrzymać się na chwilę i zrozumieć czemu zaczynasz świrować. Mi najczęściej pomaga bieganie lub wizyta w księgarni (bez zakupów, wystarczy sama obecność książek i zapach druku).

13. Warto co jakiś czas sprawdzać jakie strony na Facebooku lubisz i weryfikować jakie newslettery otrzymujesz

Dociera do nas dużo informacji. Warto filtrować czy są one dla nas istotne oraz czy przypadkiem nie powodują, że czujemy się z nimi źle. Nie warto tracić czasu na to, co Cię nie interesuje ani na to, co powoduje, że się denerwujesz, gdyż nie masz na to wpływu. Nie można pozwolić by to przysłoniło rzeczy bardziej dla Ciebie istotne.

14. Jeżeli czegoś nie używasz przez rok lub dłużej najprawdopodobniej tego nie potrzebujesz

To dotyczy ubrań i innych rzeczy, którymi się otaczasz. Jeśli trzymasz coś, bo być może się przyda, popełniasz duży błąd, gdyż w Twoim otoczeniu są rzeczy których nie lubisz. Minimalizm może tylko pomóc.

15. Im mniej rzeczy Cię otacza tym łatwiejsze jest ich sprzątanie

Zawsze, gdy poczujesz chęć by coś kupić pomyśl dwa razy czy na pewno skorzystasz z tej rzeczy więcej niż raz do roku. Takie kryterium pozwala uniknąć wielu niechcianych zakupów i oszczędzić sobie zagracania przestrzeni.

16. Próbowanie nowych rzeczy jest bardzo ważne

Przyzwyczajenia są Twoim wrogiem tak długo jak powstrzymują Cię przed zmianami na lepsze. Zazwyczaj to robią.

17. Sport jest równie ważny jak oddychanie

Jeśli nie uprawiasz sportu to nie tylko tracisz jeden z lepszych sposobów na rozładowanie w chwilach stresu, ale też odbierasz sobie narzędzie do poprawy swojego zdrowia. Osoby wysportowane – jeśli tylko kierują się rozsądkiem i słuchają sygnałów z ciała – rzadziej mają problemy ze zdrowiem.

18. Wynik jest ważny, ale inicjatywa jeszcze ważniejsza

Nie znam nikogo, kto powiedziałby, że nie lubi wygrywać. Słyszałam jednak o wielu, którzy uważają, że jeśli nie wygrali to wysiłek nie był wart zachodu. Był. Nie daj sobie wmówić, że tylko rezultat ma znaczenie.

19. Nie warto oszczędzać na kulturze

Kultura daje nam nie tylko mnogość tematów do rozmowy z ludźmi, ale też często inspiruje, by przemyśleć wiele spraw. Zamykając się na nią dużo stracisz.

20. Jeżeli coś Ci nie pasuje, powiedz o tym

Denerwuje Cię czyjeś zachowanie? Zwróć taktownie tej osobie uwagę. Ktoś Cię namawia do zrobienia czegoś, do czego nie czujesz się przekonany? Odmów. Liczenie, że ktoś się domyśli co czujesz jest bez sensu i nie rozumiem osób, które tkwią w przekonaniu, że to powinno działać.

21. Nie ma nic złego w robieniu czegoś odmiennie

Nie ma nic gorszego niż działanie wbrew sobie tylko po to, by nie wypaść głupio w oczach innych. Jesteś inny niż reszta osób na świecie. Zaakceptuj to i wszystko, co się z tym faktem wiąże.

22. Nie podróżując na własną rękę wiele tracisz

Wycieczki all inclusive są wygodne i do bólu powtarzalne. Daj sobie przestrzeń na zorganizowanie czegoś samodzielnie. Zaoszczędzisz pieniądze, zyskasz umiejętności i najprawdopodobniej zobaczysz coś, czego nie ma w przewodnikach.

23. Bagatelizowanie odżywiania kiedyś się na Tobie zemści

Eksperymenty kulinarne są ok tak długo jak odkrywasz nowe smaki z innych zakątków świata. Jeśli powodują, że coraz częściej jesz tłusto lub na szybko tylko sobie szkodzisz.

24. Rodzina jest ważna, ale nie dla każdego najważniejsza

Nigdy nie komentuj czyjegoś postępowania w tej kwestii, nie znając jego doświadczeń. Nie dla każdego spełnieniem marzeń będzie dom z gromadką rozkrzyczanych dzieci. Uszanuj to i nie próbuj go nawracać na „jedyny słuszny model życia”.

25. Znajdź to, w co wierzysz

Nie musi to być Bóg. W cokolwiek wierzysz miej przekonanie, że jest to całkowicie Twoja decyzja.

26. Posiadanie planów to bardzo fajna sprawa

Mając je możesz zawsze sprawdzić czy zmierzasz w kierunku, który uważasz za słuszny dla siebie. W przeciwnym wypadku możesz przypadkiem oddać swój czas w czyjeś ręce. Zastanów się czy to Ci się opłaca.

To jak właściwie jest mieć więcej niż 25 lat?

Muszę przyznać, że im dłużej o tym myślę, tym bardziej dochodzę do wniosku, że więcej niż 25 lat to wcale nie taki straszny wiek. Powoli zaczynam się z nim nawet czuć coraz lepiej :)

Wskazówki, które zebrałam można by mnożyć i uszczegóławiać, a to co do nich dołączy przyjdzie z czasem. Mam nadzieję, że tych lat ponad 25 lat będzie jeszcze całkiem sporo i uda mi się zgromadzić kolejne cenne doświadczenia. Jeżeli z czymś się zgadzacie lub nie dajcie zapraszam do syskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *